Sami Rintala

portrety16

Sami Rintala (1969) je architekt a umělec, s dlouhou řadou ocenění od ukončení studií architektury ve finském Helsinki v roce 1999. Založil architektonické studio Casagrande & Rintala 1998, které během pěti let až do roku 2003 vytvořilo řadu uznávaných architektonických instalací po celém světě. Tyto práce spojují architekturu s kritickým myšlením společnosti, přírody a skutečných úkolů architekta , vše v rámci průniku různých žánrů umění pomocí prostoru, světla, materiálů a lidského těla jako nástroje vyjadřování.

Rintala se do širšího povědomí poprvé zapsal v roce 1999 s projektem Land (e) scape: Tři opuštěné dřevěné stodoly byly zvýšeny na 10 metru vysokých nohách, aby následovaly své farmáře do měst. Jde o kritickou připomínku procesu vylidnění venkova. V benátském bienále v roce 2000 byl předveden Sixty Minute Man; do Arsenalu vyplula loď se zahradou uvnitř. V parku bylo vysázeno šedesát minut lidského odpadu z města Benátky, jež se společně se starou lodí stalo trojrozměrnou koláží odpadu společnosti komentující aktuální téma bienále „méně estetiky, více etiky“. V roce 2008 Rintala zahájil činnost nové architektonické kanceláře s islandským architektem Dagurem Eggertssonem, nazvanou Rintala Eggertsson Architects. Kancelář má sídlo v Oslo, pro jižní Norsko a v Bodø, na severu Norska.

Důležitou součástí Rintalovy práce je výuka a vedení kurzů na různých uměleckých a architektonických vysokých školách. Výuka probíhá zpravidla ve formě workshopů, kde jsou studenti častovyzváni k účasti na utváření prostředí na základě reálných situací v realistickém měřítku 1: 1.
Práce Samiho Rintaly je založena na příběhu a konceptualismu. Výsledná práce je vrstvená interpretací fyzických, psychických a poetických zdrojů daného místa.